Set fra siden af ​​Takao Class Cruiser

Set fra siden af ​​Takao Class Cruiser

Set fra siden af ​​Takao Class Cruiser

Her ser vi et sidebillede af en krydstogt i Takao -klasse, hvor alle hendes fem største pistol -tårne ​​peger væk fra kameraet. Denne visning viser os det overordnede layout af klassen med en skrånende røgstang fremad og det meste af overbygningen koncentreret omkring broområdet.


Set fra siden af ​​Takao Class Cruiser - Historie

Forfatter: Janusz Skulski
Forlægger: Conway Maritime
År: 1994 (genoptrykt 2004)
Anmelder: Daryl Carpenter

Da de trådte i tjeneste med den kejserlige japanske flåde i 1932, blev de fire skibe i Takao-klasse, Takao, Atago, Maya, og Chokai, var sandsynligvis de mest magtfulde tunge krydsere i verden. Montering af 10 8-tommer kanoner sammen med 16 (senere 24) af de ødelæggende & quotLong Lance & quot-torpedoer og med en topfart på 35 knob, Takao klasse var mere end en kamp sammenlignet med deres udenlandske samtidige.

Takao selv havde en lang, ret interessant karriere. Efter at have deltaget i næsten alle større kampagner under Anden Verdenskrig, Takao blev næsten sænket af to torpedoer, der blev affyret fra ubåden Darter under slaget ved Leyte -bugten. Efter at blive trukket til Singapore blev hun anset for stærkt beskadiget til at blive repareret og tilbragte resten af ​​krigen som et flydende luftværnsbatteri. Takao blev yderligere beskadiget af halte miner, der blev lagt af britiske kommandoer 31. juli 1945. Efter krigen brugte de allierede besættelsesstyrker Takao som kommunikations-, reparations- og indkvarteringsbase og til sidst skuttede skibet i Malacca Straight den 27. oktober 1946.

Oprindeligt udgivet i 1994 og genudgivet i 2004, Heavy Cruiser Takao er opdelt i tre hovedafsnit og følger samme format som de andre bøger i Skibets anatomi serie. Reprintet fra 2004 har en plan og profil af skibet som bygget på indersiden af ​​dækslet. Det første afsnit er en introduktion på 17 sider, der dækker et stort antal emner, der er relateret til Takaoliv og design, herunder en fuld kronologi af skibets historie. Ikke mindre end 28 tabeller er inkluderet i dette afsnit, der viser specifikationerne for flydefly, kanoner og torpedoer, vægtfordelingsstatistikker, skrogkarakteristika, stabilitetsdata og oplysninger om søgelys og radarer, maskiner, rustningslayout, brandstyringsinstallationer og skrogdesign. Det andet afsnit indeholder 48 fotografier af skibet, der er indrettet, undergår ombygninger og forsøg og & quotin handling. & Quot Mange af disse fotografier er grumsede og viser deres alder, men da de er så sjældne, kan jeg virkelig ikke klage.

Det Takao var enestående blandt WWII-ea japanske krigsskibe, idet den overlevede krigen, havde en lang, veldokumenteret historie og blev grundigt undersøgt efter krigen af ​​medlemmer af den amerikanske flådetekniske mission i Japan. Takao og hendes søstre blev ikke bygget i fuldstændig hemmeligholdelse, og efterkrigstidens ødelæggelse af planer og tegninger var tilsyneladende ikke en prioritet. Dermed ikke sagt, at denne bog indeholder en fuld intern analyse af skibets indre. Hvis du forventer detaljerede visninger af damprørarrangementer, eller f.eks. Skrogkonstruktionen i Frame 216, kan du blive skuffet. Men detaljerede planer for hvert dæk og flere sektioner af skroget udgør noget for denne uheldige mangel.

Planafsnittet fylder 210 sider, mere end 2/5 af bogen. Siden Takao gennemgik en række ombygninger i løbet af hendes 12 år lange karriere, især en større rekonstruktion 1944, dette volumen er større end det meste af serien. Skulski er omhyggelig med at notere skibets skiftende konfiguration i sine eksterne planer, med fokus på skibet som bestilt, i august 1937, efter hendes rekonstruktion i 1939 og hendes sidste konfiguration i slaget ved Leyte -bugten.

Afsnit A åbner med plan- og luftbilleder af skibet i 1/450 skala ved de fire kritiske krydser, der er angivet ovenfor. Inkluderet er også en langsgående sektion af skibet og planer for de midterste, nedre og store dæk i samme skala, 16 1/400 skala tværgående sektioner (11 & kvoter bygget & quot og 5 efter genopbygningen), to 1/200 skala sektioner, der viser mellemskibets skrogstruktur og planer for pulvermagasinerne og dobbeltbundene. Afsnit B indeholder meget skarpe blanke og halve breddeplaner af Takao, efterfulgt af 1/64 skala kropsplaner af skibet som bygget, og i 1/100 skala i 1939, der viser de forstørrede antitorpedobuler.

Afsnit C fokuserer på skibets imponerende slotlignende brotårn, der havde ni niveauer og stod 70 fod over forderedækket. Strukturen er afbildet i 1/125 skala, med planer på babord side, for, bag og øverst, som de viste sig i 1932, 1937, 1939 og 1944. Planer over flere af tårndæk er også inkluderet sammen med & quotscrap views & quot viser mindre ændringer. Takao's fremad og efter tragte er også illustreret i udtømmende detaljer. Strukturerne er vist i flere 1/100 målestokke, herunder sektioner gennem tragtene, og detaljer om deres stålpladesamlinger og interne strukturelle detaljer. Hangaroverbygningen i 1932 og 1937 er også dækket.

Afsnit D beskriver foremast og stativmast og deres konstant skiftende konfiguration på 1/150 skala og kranfok i 1/100 skala. Afsnit E er bogens største og mest detaljerede kapitel. De første 16 sider fokuserer på 8-tommers kanoner og deres beslag, med yderligere tegninger af deres strukturelle samlinger, luftmasterne oven på superfiring-tårnene, tværsnit, der viser deres indre arbejde, og detaljer om de forskellige ammunitionstyper, der bæres. Resten af ​​sektionen fokuserer på resten af ​​skibets bevæbning. Disse inkluderer de 12 cm Nendo Shiki og 12,7 cm 89 Shiki kanoner, de 40 mm Shiki Kiju maskingevær og det berømte 25 mm maskingevær, der bruges ombord på alle japanske kampskibe, sammen med torpedostyrere, torpedostudering og planer for torpedofaciliteterne på øverste dæk, som afrunder kapitlet.

Afsnit F illustrerer brandkontrolenhederne, der spænder fra 4,5 meters afstandsmåler oven på tårnbroen, ned til de små udkigsposter og maskingeværkontrolpositioner, der prikede hendes overbygning. Afsnit G dækker terrængrebet, inklusive alle fittings foran nummer 1 -tårnet. Afsnit H beskriver beslagene agter for tårn nr. 1 og inkluderer 1/200 målplaner for forspringet, platformen og højvinklede pistoldæk og deres skiftende konfigurationer. Modellerere vil sætte pris på fokus på mindre detaljer såsom ovenlys, vandtætte døre, gelænder, rebspoler, afgasningskablet, stiger, bådbomme, redningsbøjer, dækventilatorer, søgelys og luger.

Afsnit J viser flyets dækskinner og drejeskiver, katapulter og tre visningstegninger af de seks typer flydefly, der blev transporteret ombord mellem 1932 og 1945. Afsnit K, på både, er ligeledes arrangeret med detaljerede planer over de 11 meter lange motorbåde, 12 meter motorlancering, 9 meter fræser og 6 meter og 8 meter sampans. Den sidste side viser de korrekte dimensioner af Takaoer fire hovedflag.

Jeg har altid været på udkig (dårligt ordspil) efter et godt sæt skibsplaner, der ikke bryder min bankkonto. Jeg er vild med detalje, og masser af det. Nogle af de andre bøger i denne serie, især John Roberts bog om slagskibet Dreadnought og John McKay er på Blomst-klasse Corvette, er imponerende værker i sig selv. Men Janusz Skulskis arbejde er måske det fineste søudkast, jeg nogensinde har haft fornøjelsen af ​​at se øjnene på, og hans ihærdighed for detaljer er ofte helt forbløffende. Næsten ingen nitte går ubemærket hen, og hans brug af skygge og skygge gør, hvad der kunne have været kedelige tegninger, levende.

Det eneste, der virkelig mangler, er anstændigt sæt tegninger, der viser skibets struktur, skrogbelægning og maskiner. General Arrangement -planerne er gode i sig selv, men siger ikke ret meget om, hvordan skibet blev sammensat. Nok ved jeg nu, hvor sojasovsen blev opbevaret (det nederste dæk, mellem rammerne 11 og 16), men det ville være rart at vide, hvordan de håndterede den strukturelle svaghed omkring de forreste hovedtårne, eller hvorfor brændstofkapacitet blev ofret for øget hastighed.

Heavy Cruiser Takao er en suveræn post i serien & quotAnatomy of the Ship & quot, og det ville have været endnu bedre, hvis det havde mere information om interne arrangementer. Ligesom de fleste i serien bliver det sværere og sværere at finde en kopi (den billigste & quotnew & quot -kopi på Amazon koster i øjeblikket $ 45) og efterspørges i stigende grad. Med den nylige udgivelse af Aoshimas 1: 350 model kit af Takao, dette er en reference, som ingen seriøs modellerer bør undvære.


Det Takao-klasse krydsere var en forbedret version af den forrige Myōkō-klassedesign, der indeholder tekniske elementer, der er lært med udviklingen af ​​den eksperimentelle letcruiser Yūbari. De havde en karakteristisk profil med en stor, riven hovedrøgstok og en mindre, lige, anden røgstok. Beregnet til at løse problemer med Myōkō klasse, den Takao klasse havde tykkere rustning, hovedpistoler med dobbelt formål, der kunne bruges mod fly, og torpedoskydere flyttede til det øverste dæk for større sikkerhed. Men som med sine forgængere, den Takao klasse var også top-tung. [2]

Det Takao klasse fordrevne 16.875  t (16.608 lange tons). Takao var 203,8 meter (669  ft) lang, med en stråle på 20,4 meter (67  ft), dybgang på 6,32 meter (20,7  ft) og var i stand til 35,25   knob. [2]

Fremdriften blev foretaget af 12 Kampon-kedler, der kørte fire sæt enkeltimpulsgearmaskiner, hvor fire aksler drejede trebladede propeller. Skibet var pansret med et 127   mm (5  in) sidebælte og 35   mm (1  in) panserdæk, broen var pansret med 10 til 16   mm (0,39 til 0,63  in) pansrede plader. [2]

Takao'S hovedbatteri var ti 20 cm/50 3. års type flådevåben, den tungeste bevæbning af enhver tung krydser i verden på det tidspunkt, monteret i fem tvillingtårne. [2] Hendes sekundære bevæbning omfattede otte Type 10 12cm dobbeltformede kanoner i fire tvillingfester på hver side og 16 Type 90 -torpedoer i fire firdoble affyringsramper. Hun var meget mangelfuld i luftfartøjskapacitet, med kun to 40   mm (1,57  in) luftværnskanoner. Takao blev gentagne gange moderniseret og opgraderet i hele sin karriere for at imødegå den voksende trussel om luftangreb, og var i sin sidste konfiguration bevæbnet med ti flådekanoner af typen Type 3 20 cm, ti 20 cm/50 3. årstype søvåben (5x2), fire Type 89 12,7  cm (5  in) dobbeltformede kanoner, (4x2) og 16 Type 93 Long Lance -torpedoer i fire firdobbelt affyringsramper (plus 8 omladninger). Beskyttelse mod luftfartøjer omfattede 24 triple-mount og 12 twin-mount og 26 single-mount Type 96 25 mm AT/AA-kanoner og fire 13,2 mm AA-maskingeværer.


Japansk Heavy Cruiser Takao 1937–1946

Cruiserens hovedbatteri bestod af fem type E -tårne, der hver monterede et par 203 mm/50 cal hovedpistoler med en maksimal højde på 70 °, nok til at bruge dem i AA -rollen. Kanonerne havde en maksimal rækkevidde på 29 400 meter og loftet på cirka 10 000 m. Projektilets vægt var 130 kg, og våbnet kunne skyde to skud i minuttet. Ammunitionsopbevaringen pr. Pistol var 100 runder. Inkluderet reserverne bar krydseren 1 200 runder med 203 mm hovedpistolammunition. Type E -tårnene blev beskyttet med 25 mm rustningsplader (front, sider og tag). Tårnene havde også stålskærme, der beskytter dem mod den tropiske varme. Lignende skærme blev også brugt på lukkede brandkontrol- og afstandsmålerstationer. Takao var det første skib i den kejserlige japanske flåde, der havde stærkt forbedrede og udvidede aircondition- og ventilationssystemer.
Skibets mellemstore artilleri bestod af fire 120 mm/45 cal kanoner monteret i enkelte tårne ​​med det maksimale loft på 10 000 meter. Mellem 1932 og 1936 bar skibet lette AA -våben bestående af to 40 mm Vickers og to 7,7 mm Lewis -maskingeværer. Efter 1936 blev Vickers -kanonerne udskiftet med et par quad 13,2 mm Hotchkiss tunge maskingeværer monteret på brotårnet.

Takao bar fire dobbelte 610 mm type 90 torpedoskydere. De roterende rør blev monteret på hoveddækkets midtskibsafdeling med pansrede kasser (50 mm Ducol stålhus), der beskytter torpedoernes sprænghoveder. Skibet var udstyret med to NO2 Model 3 Kure Shiki 2 Go Shashutsu 3 katapulter (fra 1932 til 1938) og et par rekognoscering Nakajima E42N Type 90-2 flydefly.
Takaos maskindesignede effekt var 130 000 SHP. Fremdrivningssystemet omfattede 12 oliebrændende kedler og fire dampturbiner, der kørte fire propeller med en diameter på 8 886 mm. Skibets brændstofkapacitet var 2 645 tons, hvilket oversatte til en rækkevidde på 8 000 nm ved 14 knob.
Som bygget skulle skibets komplement være 727 officerer og sømænd (48+679), men da hun kom i tjeneste, steg Takaos besætning til 761.
Takaos brotårn fortjener bestemt opmærksomhed. Den massive, komplekse struktur var noget af en rekordhviler inden for flådearkitektur. Overbygningen eksemplificerede de japanske skibsbyggeres ønske om at pakke systemer og våben i deres skibe langt over de standarder, der anvendes af andre flåder. Takaos brotårn var meget tæt i størrelse på overbygningen af ​​de britiske slagskibe i kong George V -klassen. Overbygningen var baseret på designet af Myoko -krydsere, men selvom den havde næsten samme højde (31 meter fra køl til toppen af ​​hovedafstandsmåleren sammenlignet med Myokos 32 meter), var dens indre volumen næsten dobbelt så stor som Myokos bro tårn. Skibets designere forsøgte at presse så mange kampstationer som muligt ind i tårnets ti niveauer, hvilket resulterede i en kompleks labyrint af brandstyrings-, navigations- og kommunikationssystemer. Der blev taget særlig omhu ved designet af skibets brandkontrolsystemer (artilleri og torpedoer), der tillod operationer både dag og nat ved hjælp af den overlegne japanske optik. Dette designkoncept beviste sin værdi i de tidlige stadier af krigen i Stillehavet. De japanske designere valgte at bygge en enorm overbygning og troede på, at centraliseringen af ​​vigtige slagstationer og kommandosystemer var prisen værd for ekstra vægt, træk eller det potentielle store målområde. Nogle af kampstationerne i brotårnet blev fordoblet med deres ækvivalenter placeret på den bageste overbygning, over flyhangaren.

Efter at Takaos skrog blev lanceret ved Yokosuka, blev der bygget en mock-up af den øvre del af overbygningen (udstyret med de faktiske systemer og alle detaljer om slagstationerne) for at teste dens overordnede funktionalitet. Testen fortsatte mellem juni og december 1930, hvilket viser, hvor meget tanke der gik til det optimale arrangement af de forskellige systemer, der skal installeres i skibets overbygning. Da det stod færdigt, adskilte det faktiske brotårn sig imidlertid markant fra dets træprototype.
De samlede byggeomkostninger for de fire tunge krydsere var 113,48 millioner yen (28,37 millioner pr. Krydser). Enhedsomkostningerne var derfor kun en tiendedel af omkostningerne ved opførelsen af ​​slagskibet Yamato, der fulgte med en pris på 281,54 millioner yen.
Takaos servicehistorik
- 28. april 1927 - skibet blev lagt til Yokosuka Keigun Kosho
- 12. maj 1930 - lancering
-31. maj 1932-idriftsættelse 1. august 1932-tildelt nr. 1 Yobikan og begynder besætningsarbejde
- 1. december 1932 til 15. december 1935 - tildelt Sentai 4 Kantai 2
- april 1933 - Sentai 4 slutter sig til Sentai 5 (Kako, Aoba, Kinugasa) til en fælles øvelse. Sentai 4 opererer i Japans hjemlige farvande og i det sydkinesiske hav
- november 1935 - fire krydstogtskibe i Takao -klasse tildeles Yokosuka Kebi Sentai (kystforsvar)
- Oktober 1936 til juli 1937 - Takaos første ombygning
- 1. december 1937 - Takao og Maya danner Sentai 4 i Kantai 2
- Efterår 1937 - efter at Chokai sluttede sig til teamet den 7. august, begynder Sentai 4 i Kantai 2 operationer i området omkring Ryojun (Port Arthur)
- 15. november - Takao og Atago flyttes til reservatet forud for hovedmoderniseringen i Yokosuka.


Side om side lørdag: Slagskib og krydstogtlængder

Når du først begynder at studere flådehistorie, har du dette indtryk af, at der var en massiv størrelsesforskel mellem skibstyper. Slagskibe var meget større end krydsere var meget større end destroyere var meget større end fregatter var meget større end patruljefartøjer. Selvom dette kan være tilfældet for tonnage, er længderne ikke så forskellige.

Slagskibe blev designet til at bære masser af rustninger og meget store kanoner, og derfor er deres forskydning enorm. For at holde dybgang (dybde under vandlinjen) lille nok til deres havne, øge pladsen til det nødvendige maskineri og forblive stabilt med kraftige oversvømmelser, har disse skibe store bjælker (de er fede). Cruisere og destroyere er på den anden side meget lettere og mere fokuseret på hastighed. De mest strømlinede former er lange, lavvandede og smalle, hvorfor krydsere og destroyere har så små bjælker og træk og så store længder som muligt uden at gå på kompromis med stabiliteten i hårdt hav. Således var slagskibe fra første verdenskrig meget langsomme og krydstogter meget hurtige: De amerikanske standardslagskibe var alle 21 knobskibe, mens Omaha klasse krydser kunne nå 35 knob.

Efterhånden som maskinteknologi og roller ændrede sig, fusionerede disse egenskaber. Slagskibe begyndte at fokusere på hastighed og voksede længere, mens strålen forblev konstant. Krydstogtstonnage, dybgang og bjælke steg, hvilket sænkede farten lidt. Den moderne tunge krydser blev opfundet med mere rustning og tonnage end de normale let- og spejdercruisere, hvilket reducerede hastighederne igen. Ved 2. verdenskrig nåede de fleste nye slagskibe omkring 30 knob og krydsere omkring 32 knob.

u/Fresherty anmodede om, at jeg skulle vise ti -slagskibe og krydsere i World of Warships ikke er så forskellige i størrelse. Disse tegninger viser hvordan USS New Mexico, USS Astoria, Fuso, og Aoba dukkede op i 1944, højden på deres karriere. Det skal bemærkes, at disse skibe spænder over de forskellige epoker, der er nævnt ovenfor. Fuso og Ny mexico blev taget i brug i henholdsvis 1915 og 1917, selvom begge skibe, Fuso især modtaget omfattende moderniseringer. Aoba blev bestilt i 1927, og den første Cleveland i 1942. Japan lagde også fokus på slagskibshastighed tidligere end nationer som USA og var blandt de første til at bestille et ægte hurtigt slagskib i 1921 med Kii klasse. Dermed Fuso havde mere kraftig fremdrift end det amerikanske slagskib, selv før hendes moderniseringer.

SpecifikationerFusoNy mexicoClevelandAoba
TypeSlagskibSlagskibLight CruiserHeavy Cruiser
Længde (m)210.3190185.42185
Stråle (m)33.129.691917.56
Længde til stråleforhold6.356.479.7610.53
Udkast (m)8.79.17.775.8
Tonnage35,30032,00011,9327,100
Strøm (shp)75,00027,000100,000102,000
Hastighed (knob)24.52132.534
Hovedbevæbning12x356 mm12x356 mm12x152 mm6x203 mm

De originale billeder blev tegnet af BB1987, Latuch og Colosseum på Shipbucket.com. De vigtigste redigeringer, der blev foretaget på det originale værk, var at flytte skibets navne og kunstnerkreditter i forhold til skibet. For at fremhæve de relative længder har jeg udover at stille akterpælene som normalt tilføjet de sorte linjer ved stammen på hvert skib. Endelig tilføjede jeg mit navn over Shipbucket -vandmærket og flyttede det lidt.

Hvis du har skibsplaner eller sjældne fotografier, skal du gå til Shipbucket's fora for at hjælpe kunstnerne med deres projekter. Hvis du har nogen kunstnerisk dygtighed, skal du gå hen og tegne et af de mange skibe, der mangler at blive udført. Mange amerikanske skibe har især brug for al den hjælp, de kan få.

I næste uge, efter anmodning, udviklingen af ​​amerikanske destroyere fra 1900 til i dag. Tak til dig/WarpedHorizon!


Set fra siden af ​​Takao Class Cruiser - Historie



Takao
Imperial Japanese Navy Heavy Cruiser, 1942
Skywave
1: 700 skalamodel

In-box anmeldelse af John Sheridan


Vigtig statistik

TAKAO, klassens hovedskib, tjente i mange kampagner under anden verdenskrig, herunder nogle af de mere berømte kampe i det sydlige Stillehav. Hun slog det ud med slagskibet SYDDAKOTA under slaget ved Guadalcanal den 14.-15. November 1942 og slap med minimal skade. I sidste halvdel af 1943 opererede TAKAO fra Truk Island i Carolinas for at støtte flådeaktiviteter i dette område. Hun blev beskadiget af bomber under et raid af U.S. Naval Aircraft den 3. november mens hun lå for anker i Truk Lagoon. Efter reparationer i Yokosuka vendte hun tilbage til sine opgaver med at patruljere områderne og tilbragte første halvdel af 1944 i Palau -området. Hun og hendes søsterskibe fra Sentai 4 blev indkaldt til operation SHO Go (Battle for Phillippine Islands).

Den 23. oktober 1944 blev TAKAO under transit fra Brunei til San Bernardino ramt af to torpedoer, der blev affyret af ubåden USS DARTER. Under dette samme møde blev TAKAOs søsterskibe, ATAGO og MAYA begge sænket af torpedoer, der blev affyret af USS Darter og USS Dace. CHOKAI var uskadt under dette møde, men bukkede senere under for bomber faldt af amerikanske flådefly to dage senere i slaget ved Leyte -bugten.

Modellen af ​​IJN TAKAO er bygget af Skywave / Pit Road i 1 / 700. skala. Skibet er bygget til hendes pasform 1941/1942, mens hun tjente i det sydlige Stillehav. Sættet er pakket i den typiske åbne æske, du finder med de fleste af deres sæt. Skywave -kits er kendt for deres æsker, og dette kit er ingen undtagelse. Omslagskunst er smukt maleri af TAKAO under strøm i et dramatisk 3/4 bue skudt med ildevarslende grå himmel. Bagsiden bruges som malerguide til den færdige model. Selvom alt er skrevet på japansk, er farverne på tegningen tæt nok, så du kan finde de rigtige malingskampe i din lokale hobbybutik.

Alle dele til sættet er i to pakker. Den ene pakke indeholder skrog og mærkater, den anden pakke indeholder detaljespruer. Støbekvaliteten for alle delene er simpelthen smuk flot skarp detalje uden flash eller forvrængede dele. Skywave er kendt for deres skarpe, detaljerede styrendele, men dette kit har sat den nye standard for injicerede modellerede skibsmodeller i 1/700. skala.

Skroget til sættet er delt ned i skibets midterlinje. Sættet er et vandlinjesæt, så der er ikke noget lavere skrog at arbejde med. Skroget har porthuller, som stadig var til stede på TAKAO i 1942. Havnene til de drejelige torpedorør er ekstremt tynde og er simpelthen vidunderlige. Du behøver ikke at slibe indersiden af ​​disse for at få et stort udseende.

Dækket er i to stykker delt i midten af ​​den hævede overbygning og det andet dæk. Områderne på dækket, der var dækket af linoleum, har meget tynde hævede linjer til messingstriberingen, mens metaldækkene har en lille diamantplade, der ikke er for hævet til at forårsage distraktion. Der er betydelige detaljer kastet ind i dækkene, hvilket giver det det travle udseende, du forventer at finde på IJN -krigsskibe.

Overbygningsdelene er fint detaljerede med miniatureluger (med hunde!), Redningsringe og andre diverse ting, du finder langs et skibs ydervægge. Hvordan Skywave formår at inkludere så mange detaljer i et så lille kit er et bevis på deres ekspertise inden for sprøjtestøbt kitfremstilling. Alle de store overbygningsdele er opdelt i to halvdele på midten. Mindre slibning og påfyldning er nødvendig for at fjerne sømmen, når den er bygget. De fleste af de øverste dæk er i ét stykke og passer godt til overbygningsdelene med en fin touch. AA -platforme og Searchlight -platforme har alle en lille diamantplade -slidbane indlejret på terrassen. Masterne er fint støbte og ser ud til at være i målestok. Masterne har deres platforme støbt som en del af masten for at lette monteringen. Boat Davits er inkluderet i dette kit og er tyndstøbt.

Hvilket Skywave -kit ville naturligvis være komplet med deres enestående våben og detalje -sprues? Dette kit er ingen undtagelse, og der er masser af detaljerede dele at arbejde med. 8 tommer, 5 tommer og 25 mm AA kanoner er pænt støbt med meget tynde pistol tønder. Torpedo -rørene indeholder mange detaljer og er godt støbte til en så lille del. Skibes både er godt udført, ligesom flydeflyene der følger med dette kit. Skibets krangitterværk er fyldt med styren, men det er normalt i betragtning af hvor lille det er. To små sæt generiske IJN-mærkater det ene til skibet, det andet til flydeflyene afrunder sættet.

Sættet leveres med et instruktionssæt på 4 sider opdelt i 9 samlingstrin og et trin til undermontering. Instruktionerne er klare og indeholder flot udførte tegninger. Instruktionerne er på japansk med lidt engelsk, men er ganske forståelige. Jeg fandt ud af, hvordan man bygger sættet bare ved at se på tegningerne. Som forklaret ovenfor viser bagsiden af ​​æsken malerinstruktionerne til sættet.

Dette kit behøver ingen eftermarkedsdele efter min mening. Jeg anbefaler dog, at du køber et foto-æts detaljesæt for at forbedre modellen. Her er flere foto-æts-sæt, der ville fungere med dette kit:

Toms Modelworks 1/700. skala IJN Heavy Cruiser sæt (del #726) Pris $ 16,00 (Foto-æts bånd vist her)


Indhold

Takao blev lanceret den 12. maj 1930 på Yokosuka Navy Yard og blev taget i brug den 31. maj 1602 og var hovedskibet i hendes klasse. I begyndelsen af ​​Anden Verdenskrig, Takao blev kommanderet af kaptajn Asakura Bunji og tildelt viceadmiral Kondo Nobutakes Cruiser Division ل sammen med hendes søsterskibe Atago og Maya. I slutningen af ​​december 1941 ydede hun skudstøtte til landingen ved Lingayen -bugten på Luzon i Filippinerne. I begyndelsen af ​​1942, Takao opereret i Java -havet i operationer, der kulminerede med slaget ved Java -havet i begyndelsen af ​​marts. På 1  marts, en af Takao 's floatplanes bombede det hollandske handelsskib Enggano. Næste nat, Takao og Atago overhalede den gamle United States Navy destroyer Pillsbury og sank hende uden overlevende. Tidligt den 4.   marts, Takao, Atago, Maya og to destroyere af Destroyer Division ل, Arashi og Nowaki, angreb en konvoj nær Tjilatjap. Royal Australian Navy sloop HMAS  Yarra forsvarede konvojen i halvanden time, men blev sænket med 34   overlevende fra hendes besætning på 151. (Af disse 34   overlevende var der kun 13 i live, der blev hentet en uge senere af den hollandske ubåd K XI og taget til Ceylon.) De japanske krydsere sank derefter tre skibe fra konvojen: tankskibet Francol, depotskibet Anking, og en minestryger. To hollandske fragtskibe blev også taget til fange. I juni 1942, Takao og Maya støttede invasionen af ​​de aleutiske øer. Den 3. og#160 juni 1942 blev deres rekognoscering flydefly angrebet af United States Army Air Forces Curtiss P-40 jagere fra Umnak, og to blev skudt ned den 5.   juni, Takao skudt ned en flyvende fæstning B-17. I august 1942 blev hun tildelt Operation Ka, den japanske forstærkning under slaget ved Guadalcanal, og deltog i slaget ved Santa Cruz -øerne den 26. oktober 160. Et målrettet forsøg på at beskyde den amerikanske base på Henderson Field førte til søslaget ved Guadalcanal: tidligt om morgenen den 15. og#160November 1942, slagskibet Kirishima, støttet af Takao og Atago, engagerede de amerikanske slagskibe Washington og South Dakota. Alle tre japanske skibe ramte South Dakota flere gange med skaller, der slår hendes radar og brandkontrol ud. Takao og Atago fyrede Long Lance -torpedoer på Washington men savnede. Imidlertid, Kirishima blev hurtigt deaktiveret af Washington og sank et par timer senere. Atago blev beskadiget. Takao slap uskadt, men blev tvunget til at trække sig tilbage til Truk. I 1943, Takao støttede evakueringen af ​​Guadalcanal. Under kommando af Inoguchi Toshihira opererede hun i det centrale Stillehav fra sin base i Truk. Den 5.  November 1943 tankede hun på Rabaul på Bismarck -øerne, da hun blev angrebet af SBD Dauntless dykkerbombefly fra USS  Saratoga (se Angreb på Rabaul). Takao blev ramt af to bomber, dræbte 23 og beskadigede hendes styring, hun blev tvunget til at vende tilbage til Yokosuka i Japan for reparationer af tørdok. Den 22. oktober 1944 sluttede hun sig til Takeo Kuritas "Center Force" og sejlede fra Brunei Bay til slaget ved Leyte -bugten. Den 23.   oktober, da hun passerede Palawan Island, blev styrken angrebet af to amerikanske ubåde. 06:34, Takao blev ramt af to torpedoer fra USS  Darter, der knuste to aksler, brød hendes fantail og oversvømmede tre fyrrum. Hun vendte tilbage til Brunei, eskorteret af destroyerne Naganami og Asashimo, torpedobåden Hiyodori og transporten Mitsu Maru. Denne flotille blev halet af Darter og Dace indtil lige efter midnat den 24.  Oktober, hvornår Darter gik på grund på Bombay Shoal og Dace blev tilbage for at redde hendes besætning.

Takao var så hårdt beskadiget, at det blev anset for umuligt at sende hende tilbage til Japan inden for en kort tid for fuldstændige reparationer. Så agterstykket blev afskåret og skåret op, og hun blev fortøjet som et luftfartsbatteri til forsvaret af Singapore. Mens hun lå til kaj der, blev hun angrebet (Operation Kamp) den 31.  Juli 1945 af den britiske dværgubåd HMS XE3, under kommando af løjtnant Ian Edward Fraser og fungerende ledende sømand James Joseph Magennis, som de blev tildelt Victoria Cross. Magennis knyttet seks limpet miner til Takao Skrog med et reb 20  m x 10  m. Mest af Takao ' s kanoner blev sat ud af funktion, afstandsmålere blev ødelagt og et antal rum oversvømmet. ΐ ]

Den 5. september 1945 blev flåden i Johor Straits overgivet af japanerne til briterne og den formelle ombordstigning af de stadig delvist bemandede Takao fandt sted den 21.  September 1945. Hun blev endelig bugseret til Malaccastrædet for at blive brugt som målskib for HMS  Newfoundland og sænket den 19. oktober 1946 (03 ° 05′05 ″ N 100 ° 41′00 ″ E  /  3.08472 ° N 100.6833333 ° E  / 3.08472 100.6833333 Koordinater: 03 ° 05′05 ″ N 100 ° 41′00 ″ E  /  3.08472 ° N 100.6833333 ° E  / 3.08472 100.6833333). Α ]


Ind i selen

Den 30. juni 2019 blev RV Petrel meddelte på Facebook, at de havde fundet vraget af et japansk krigsskib nær øen Palawan. Dette skib var Maya, a Takao klasse cruiser, der sidst var set den 23. oktober 1944.

Udgivet den 7/2/2019
Revideret med oplysninger fra offentliggjort video den 7/6/2019

Historisk baggrund
Kl. 0557 den 23. oktober 1944, Maya blev ramt af fire torpedoer fra USS Dace (SS-247), a Gato klasse ubåd, fra en rækkevidde på 1.800 yards. Den første torpedo ramte stævnen i området med den forreste kædelås. Det andet slog nær tårnet I, det tredje ramte kedelrummet nummer 7, og det sidste stak det bageste maskinrum.

Et splejset tværsnit af en tung krydser fra Takao-klassen med de ramte steder markeret, tværsnit fra Anatomy of the Ship: Takao. Maya har et par betydelige forskelle fra dette billede, der vil blive dækket nedenfor.

Maya sank på mindre end ti minutter og tog 335 besætningsmedlemmer og hendes kaptajn ned med hende. Efter kampens afslutning og de deraf følgende tab, blev 498 af Mayas komplement på 1105 gik tabt.
Dette åbningstræk i det større slag ved Leyte -bugten satte to japanske tunge krydsere på bunden af ​​havet (Atago og Maya), og forkrøblede Takao. Dette ville have en alvorlig indvirkning på det senere slag ved Samar, hvor tilføjelsen af ​​tre tunge krydsere kunne have forårsaget endnu mere kaos blandt de skibe, der var stationeret der.
Nu hvor omstændighederne ved vraget er fastslået, lad os se på selve vraget.

Buen af Maya er brudt/blæst af og hviler på hovedet på babord side af agterenden på resten af ​​skibet. Part of the anchor chain can be seen wrapped around, but there aren't any photographs or video of the torpedo damage to the bow section that is the most likely culprit for its detachment.
Absent is the Imperial Crysanthamum that was attached to the bows of major Japanese warships, as can be seen in the photo below of Chokai, another ship in the Takao klasse.

Since the bow is inverted, there is a good chance that it is buried under the sediment.

Turrets One and Two, each with two 20.3 cm/50 caliber guns. These were new mounts designated the model 'E' and were designed to elevate to 70 degrees for use against aircraft. But the highly restrictive tonnage limitations imposed by the naval treaties of the 1920s and 1930s resulted in a lightweight mechanism that wasn't able to properly handle fire over 55 degrees of elevation.
Tonnage limits also resulted in the tremendously thin 'armor' protection, only 25 mm over the entire gunhouse. There were also some thin steel sheets as can be seen on Turret II, these were for heat protection and are separated from the gunhouse by about 10-15 cm of space.
The large box structure on the roof of Turret I is the 6-meter rangefinder, and the circular protrusions that can be seen on both are the periscopes for the gun captains.

Another view of a 20.3 cm turret, the central hatch in the face is the turret training porthole, the two hatches on the sides are for gun laying. The captain's periscope can be seen just behind the training porthole, and the 6-meter rangefinder can be seen at the very back of the turret.

Maya was badly damaged by American aircraft in 1942 and 1943, leading to a major rebuild at Yokosuka. The Number III turret was removed entirely, leaving Maya with eight 20.3 cm guns in four turrets. Also removed were the twin torpedo tubes, the twin 25 mm guns, the 120 mm guns, and the floatplane hanger. In their place, six twin 127 mm mounts were added, as were thirteen triple 25 mm AA mounts, nine single 25 mm guns, 36 13.1 mm machine guns, four quad 61 cm torpedo tubes, depth charges, and a 2-Shiki 2-Go RADAR set. Many of these weapons will be seen later on.

Astern of the main battery are three of the triple 25 mm AA mounts that were located in front of the superstructure. One is on the lower platform that is barely visible, the other two are on the upper platform. Of note is the gun shield, which was so rare I can't even find photographs of them elsewhere. Maya mounted 13 of these weapons, each of which had a crew of nine men. Two loaders for each gun, and one sight setter, one pointer, and one trainer.
As has been mentioned every time these weapons show up on this blog, the Type 96 wasn't a good weapons system. It had a small magazine capacity, excessive vibration, excessive flash, lacking gunsights, and projectiles that were just too light and short ranged by the 1940s.

This is a view of the same platform from the starboard side, which includes the anchor chain that runs across a large part of the ship.

Continuing father back on the port side of the ship, there is another triple 25 mm mount, along with a high-angle rangefinder of some description. Probably a 4.5-meter type of some type, this is Item 7 on the deck plan below.
This is on the level of the middle bridge, with the upper bridge deck above it, and the deck that can be seen above the rangefinder is the compass platform.

This is another shot from the starboard side that shows the corresponding raised 25 mm mount as well as the front face of the monolithic superstructure tower.

A slightly higher view of the compass platform and the fire control platform above that, including some of the additional AA directors that were added to the roof of the compass platform.

One of the defining traits of the Takao class was their massive bridge structures, which is mostly intact on Maya. This is the Compass Platform level, with the binnacle for the compass standing in the right half of the frame. To the left of it is a voice tube and the stand for what was probably a set of 12 cm binoculars. There were several sets of these located on this platform as can be seen in the diagram below. As part of their decisive battle doctrine, the IJN put a lot of effort into technology and weapons for night actions, and the massive binoculars were a major part of that in the days before the fielding of RADAR.
Off to the extreme right is probably what is left of another compass, but there aren't enough photos to say for sure.
The circular structure on the left side of the photo (item 8 below), is what is left of a 1.5 meter navigation rangefinder.

Deck plan from Anatomy of the Ship: Takao

Other items on this level that are missing is a 40 cm signal lamp and the books that held the codes for the signals.

What remains of another set of binoculars, along with an electric headset on the right side. Since this doesn't match what was seen on the port side, this is probably either on the port side or is somewhere else entirely on the superstructure.

A closer view of the fire control platform.

At the top of the superstructure is the main gun firing platform and this, the remains of a rangefinder. Unfortunately, the degradation of the structure means that the exact type cannot be properly named. But based on the shape, it is probable that this is the main director control tower, and the raised object behind it is the base of a 4.5-meter rangefinder.

This is another part of the above range finder, alas I cannot read Japanese characters, and while I know someone who is learning Japanese at the time of this writing it's a bit late to be asking him to translate.

A distant view of the rangefinder from the port side, with the red-and-black component visible on the rear of the exposed equipment.

This looks to be the survey telescope tower, which was a feature on the Takao class from when they were first built.

Takao og Atago had these removed when they were rebuilt in the late 1930s, but Maya seems to have retained this until she was sunk.

Continuing back on the port side is a 12.7 cm gun and a triple 25 mm mount on a platform above it. Rising above both of them is the foremast, which looks to be mostly intact. The debris on the upper right side is the remains of the forward funnel.

A single-mounted 25 mm/60 Type 96 cannon on the port side of the ship. Altogether Maya sported 66 25 mm guns in various mountings, around 27 of them were in single mounts like this one.

One of Maya's six twin Type 89 12.7 cm/40 gun mounts, this one also on the port side. There are very few images and photos of Maya post-AA refit, but this is probably the forwardmost mount on the port side, close to the cluster of 25 mm mounts seen above.

12.7 cm DP mounts on the starboard side, these weapons weren't terrible but they were lacking in range. But the greatest shortcoming in Japanese AA was their lack of advanced fire control directors and proximity-fuzed shells for AA guns. This held true for when they deployed superior AA guns like the 10 cm/65 Type 98 dual-purpose guns, which probably would have been a better weapon for an AA cruiser like Maya.

Another Type 89 mount, with what looks to be a ready ammunition locker faintly visible on the left side of the mount, just above the chain that is strung across it. These weapons fired fixed ammunition that weighed just over 75 pounds, with a projectile running around an average of 50 pounds. This particular mount shows the high elevation capability of this weapon, which was able to raise the barrels up to nearly 90 degrees.

This is a recess in the side of the hull where the torpedo tubes would be located, but with the sediment and the rust, there is little identifiable. Something that is of note is how high the sediment here comes up the hull of the ship, on this side it's nearly into the torpedo mounts.

This is the mainmast with the remains of the aircraft crane, which have both collapsed. The cylindrical structure beneath them is a fire control director of some kind, probably another 4.5-meter type like the one on top of the main superstructure.

This is the base of a No. 2 Model 5 catapult on the port side of the ship. Maya had two of these, one on each beam, and each catapult was 64.3 feet (19.6 meters) long. It is probable that Maya still carried three floatplanes, these would be of the Mitsubishi F1M2 'Pete' or the Aichi E13A1 'Jake' types. These would probably have been destroyed or otherwise lost when the ship was sunk.

The Number IV turret, with one gun showing the extent of their possible elevation, with most of the deck having collapsed away from it. The deck below the weather deck, the middle deck, in this area was filled with crew quarters. There isn't really much else that can be identified amid the debris in the middle deck.

A single 25 mm gun can be seen in the collapsed deck area, still upright on its mounting.

Depth charges on the port side, probably Type 2 charges which entered service in 1943. It seems that Maya had four depth charge racks, these clearly were of no help to Maya in 1944 though. This also shows how deeply Maya has settled into the sediment.

This is the fantail, the very stern of the ship. A set of depth charges can be seen on the top of the frame.

The first item from Maya that they located was this smashed paravane a short distance away from the ship.

One of the few photographs of Maya in 1944, after the AA cruiser refit.

Det Takao class, like the rest of the treaty-era Japanese cruisers, was built with an emphasis on firepower at the expense of most other aspects. As built the class carried ten 20.3 cm guns, one more than American heavy cruisers, and they also carried a fearsome array of sixteen ready 24 inch (61 centimeter) torpedoes. Each torpedo carried an explosive charge of 1080 pounds and had a top speed of up to 50 knots, and was fueled by compressed oxygen. These were the types of weapons that caused so much mayhem in the waters of Ironbottom Sound, several of the ships lost to these weapons have been covered in previous posts.
But this armament came at a serious cost.
Japanese cruisers and destroyers of the era were very lightly constructed and adequately armored at best (though no one had very well protected treaty cruisers). The main belt on the Takao class varied from four to five inches (102 to 127 mm) over the machinery and magazines respectively. The belt was inclined at 12 degrees and was 3.5 meters high around the machinery and 4.2 meters by the magazines. Most of the armor deck was 1.4 inches thick but went up to a respectable 3.5 inches over the magazines.
The Japanese pursuit for ships that were individually superior to anything that they might face came to a head in 1935 in the Fourth Fleet Incident. During a typhoon, two brand-new heavy cruisers had to be repaired from major hull cracks, and two new destroyers had their entire bows torn away. The causes were traced to the new practice of welding ship hulls, which saved hundreds of tons in weight since it allowed the removal of rivets. Allegedly, the IJN deliberately used flawed equations when designing their ships as well, which gave tonnage figures that were under the treaty limits but actually produced ships that were hundreds of tons over.
As a result of the Fourth Fleet Incident, the IJN embarked on a program to reduce the top-heaviness of their ships, including on the first two ships of the Takao klasse. Maya was not refitted until 1943-44 though.
During the 1943-44 refit when she was converted to an AA cruiser, she was fitted with bulges that increased her beam from 62.3 feet to 67.9 feet. The stored fuel was reduced to 2370 tons from 2570 tons, and displacement increased to 13,350 tons standard.
There are disappointingly few photographs of Maya so far, especially lacking are photos of the torpedo tubes and the areas where the torpedoes struck. Hopefully, more photographs or video will be released soon.


Optimal Configuration

Opgraderinger

The recommended upgrades for ARP Takao er som følgende:

  • Slot 1: Main Armaments Modification 1 ( ) keeps the guns and torpedo tubes active and firing.
  • Slot 1: Damage Control System Modification 1 ( ) makes the ship more resistant to fires and flooding.
  • Slot 3: Aiming Systems Modification 1 ( ) gives her guns more accuracy.
  • Slot 4: Steering Gears Modification 1 ( ) allows for a faster rudder shift to dodge incoming fire.
  • Slot 5: Concealment System Modification 1 () gets her detection down further allowing better stealth.

Commander Skills

+15% main battery traverse speed .

-10% cooldown time of Main Battery Reload Booster, Torpedo Reload Booster, Spotting Aircraft, Catapult Fighter, and Defensive AA Fire .

-50% time to switch loaded shell type .

Receive a warning of a salvo fired at your ship from more than 4.5km .

The ship remains able to move and maneuver - slowly - while the engine or steering gears are incapacitated .

+1% chance of main and secondary HE shells causing a fire .

-10% torpedo tubes reload time .

+10% action time of Hydroacoustic Search, Surveillance Radar, Smoke Generator, & Engine Boost .

The detection indicator will show the number of enemies targeting you with main battery .

In the priority AA sector:
+25% continuous damage.
+1 flak burst per salvo .

+10% HE and SAP shell damage.

+15% ship detectability guns 149mm and up .

-0.2% reload time of all armaments per 1% HP lost

+0.2% AA continuous damage per 1% HP lost .

+5% damage for AP shells 190mm and larger .

+1 charge to all consumables .

-10% reload time of secondary batteries

If enemy ship is spotted within detectability range, -8% reload time of main battery .

If there are more visible enemies than allies within the ship's base main caliber firing range:

+8% ship speed
-10% main battery dispersion .

Shows the direction to the nearest enemy ship.

The enemy is alerted that a bearing has been taken. .

+25% armor penetration of HE shells

Base fire chance reduced by half .

-10% detectability range of the ship .

Forbrugsstoffer

ARP Takao has access to:

Camouflage

Signals

ARP Takao is — like Atago — far and away the fastest Tier VIII cruiser in the game a Sierra Mike flag is recommended for captains who are interested in maximizing that speed. Zulu Hotel, Victor Lima, and India X-Ray flags are also recommended. Zulu Hotel will add additional commander experience, and Victor Lima and India X-Ray add an additional 2% to the fire chance of her main battery high explosive shells.

+5% continuous AA damage at all ranges.

+5% damage from flak bursts.

+5% to secondary battery maximum firing range.

-5% to maximum dispersion of secondary battery shells.

-5% to secondary battery loading time.

+1% chance for HE bombs and shells with a caliber above 160mm causing a fire.

+0.5% chance for bombs and smaller shells causing a fire.

+5% to the risk of your ship's magazine detonating. [1]

+15% chance of causing flooding.

+5% to the risk of your ship's magazine detonating. [1]

+1% chance for HE bombs and shells with a caliber above 160mm causing a fire.

+0.5% chance for bombs and smaller shells causing a fire.

+4% chance of torpedoes causing flooding.

-20% to damage received when ramming the enemy.

+50% to damage dealt when ramming the enemy.

-5% reload time on all consumables.

+5% to the ship's maximum speed.

+20% to the amount of HP recovered when Repair Party () is used.

-100% to the risk of magazine detonation. [1]

+20% credits earned for the battle.

-10% to the cost of the ship's post-battle service.

+50% XP earned for the battle.

+50% Commander XP earned for the battle.

+300% Free XP  earned for the battle.

+50% credits earned for the battle.

+100% XP earned for the battle.

+100% Commander XP earned for the battle.

+333% Commander XP earned for the battle.

+777% Free XP earned for the battle.

+50% XP earned for the battle.

+150% Commander XP earned for the battle.

+250% Free XP earned for the battle.

+75% XP earned for the battle.

+30% credits earned for the battle.

+50% XP earned for the battle.

+100% Commander XP earned for the battle.

+200% Free XP earned for the battle.

+20% credits earned for the battle.

+50% XP earned for the battle.

+150% Commander XP earned for the battle.

+25% credits earned for the battle.

Note: Use of the Juliet Charlie signal makes detonation impossible.


Role : Anime

Up until Iwo Jima, Takao's role in the anime is identical to that in the manga with the exception that she had never met Chihaya Saori while staying in New Hakodate.

When Kongou and her fleet surrounded the Iwo Jima island in order to destroy I-401 and the last Vibration Warhead Torpedo prototype, Takao, along with Hyuuga's, Haruna's Mental Models and Kirishima were providing distraction while I-401 with only Gunzou on board escaped to the seas. The prototype, however, was on board Takao, which allowed it to be safely transported from Iwo Jima.

Once the battle was over, Takao with the 'crowd' on board headed to the rendezvous point, but I-401 wasn't there. Takao then began searching for them, eventually locating the wreckage. Borrowing Hyuuga's egg-capsule, Takao dove underwater and inspected the said wreckage, finding the capsule containing Gunzou and I-401's union core. Takao, realizing that she has no chance of breaking the bond between Gunzou and Iona and the fact that she is merely second, decided to sacrifice her own hull in order to merge with and restore I-401. Although Takao lost her tangible Mental Model, her union core remained intact after her sacrifice, meaning that Takao was still capable of interacting with other characters through the self contained control systems of the boat.

In the last scenes of the anime, it is shown that Takao regains her Mental Model. However, her hull was not restored. This is likely due to lack of nanomaterial rather than an oversight.


Se videoen: IJN Takao - Guide 192